0 915 915 84 40 - 0 935 88 354 77  شهر مشهد

فوتوشاپ بدون شک ابزاری استاندارد برای تصویر برداری دیجیتال است و نیز به طور گسترده برای طراحی و نقاشی استفاده میشود.با این حال جایگزین های معتبری برای کاربرد های خاص به صورت رایگان و یا با هزینه بسیار کم مورد استفاده قرار میگیرند.

در اینجا لیستی از نرم افزارهای جایگزین مطمئن وجود دارد که در دو گروه اصلی تقسیم بندی شده اند(طراحی / ترسیم & نقاشی / تصویر)،تا حدی که بسیاری از آنها اجازه هر گونه طراحی و نقاشی را به ما میدهند. 

نرم افزار جایگزین طراحی و ترسیم دیجیتال (Sketching and Drawing)                        

برای طراحی و ترسیم خط ،واقعا جایگزین هایی وجود دارد که به مراتب میتوانند بهتر از فوتوشاپ باشند.

ویژگی هایی که آنها را متمایز میکنند عبارتند از: موتورهای قلمو پر کاربر و ویژگی های طراحی متمرکز-به عنوان مثال خط کش های دقیق،راهنمای پرسپکتیو و ابزارهای تقارن-که توسط کاربران فوتوشاپ برای مدت طولانی درخواست شده است،اما موفقیت کمی تا کنون داشته.

1.Autodesk SketchBook Pro

معرفی نرم افزار autodesk sketchbook pro

(Mac,Windows,iOS,Android) با توجه به هدف های طبیعی به سمت طراحی های تولیدی و صنعتی،Autodesk SketchBook Pro در این عرصه به عنوان ابزار ترسیم و ایده پردازی پذیرفته تر است و یکی از بهترین انتخاب های جایگزین فوتوشاپ برای طراحی ترسیمی و اساس رندرینگ دیجیتالی است.

ابزار راهنمای پیشرفته autodesk sketchbook 

ورژن اخیر شامل ابزار راهنمای پرسپکتیو پیشرفته با مشارکت Scott Robertson

قیمت فعلی برای مجوز کامل 65$ و برای ورژن اشتراکی 24.99$ سالیانه یا 2.99$ ماهیانه است.همچنین قابل دسترسی برای iOS و Google Play Store است.

2.Clip Studio Paint

معرفی نرم افزار clip studio paints

clip studio paints نامی تقریبا جدید برای بیشتر طراحان است.در ابتدا با هدف هنرهای کمیک و مانگا شروع کرد،تا چند سال اخیر با همین روند ادامه داشت اما همین اواخر توسط اسمیت میکرو با نام مانگا استدیو "Manga Studio" به بازار خارجی ژاپن راه پیدا کرد که به نوعی هم جهت و هماهنگ با طرح کلی جهانی است.

  clip studio paint یک نقاشی و ترسیم بسیار طبیعی با تاثیر عالی ارائه میدهد،مجموعه ای از ابزار های کامل و چندین ابزار مخصوص ترسیم از قبیل قلمو نرم ،راهنمای پرسپکتیو پیشرفته و چندین ابزار میرور تشکیل شده است.

3.Mischief/Mischief Free

معرفی نرم افزار mischief

آخرین دست آورد کارخانه های ریخته گری MODO و Nuke،میسچیف یک ابزار ترسیم و طراحی بر اساس تکنولوژی Adaptively Sampled Distance Fields-ADFs است که امکان ترسیم بر روی کنواس (بوم نقاشی) بی نهایت با زوم نا محدود و ترسیم با کیفیت ویکتور را فراهم میکند.

این برنامه در یک ورژن رایگان و یک ورژن تجاری به قیمتی بسیار مقرون به صرفه،قابل دسترس است.اگر چه این نرم افزار ابزار های ترسیم حرفه ای فراهم نکرده،اما واقعا ارزش امتحان به عنوان جایگزینی دیجیتال برای ترسیم های ساده را دارد.

دیگر نرم افزار های نقاشی دیجیتال

در زیر لیستی از برنامه هایی که رنج گسترده ای از قلم ها و افکتهایی که اجازه ساخت نقاشی و تصاویر کامل دیجیتالی را میدهد آورده شده است.بیشتر آنها هم میتوانند برای ترسیم های ساده استفاده شوند.

4.Krita

معرفی نرم افزار krita

 (Windows,Linux) کریتا با یک تمرکز ویژه بر روی هنرهای دیجیتالی،از قبیل یک موتور براش کیفیت بالا و مجموعه ای از ویژگی های روبه رشد،شامل توانایی کار با تصاویر Bitmap و Vector،توسعه داده شده است.

معرفی نرم افزار krita

 

 

 

 

 

 

 

موتور قلم کریتا

ویژگی های Krita با ویرایش قلم پیشرفته و یک ابزار ترسیم تقارنی

5.  ArtRange4

معرفی نرم افزار artrange4

  (Mac,OSX,Windows,iOS,Android)توسعه برای طراحی محیط،ArtRange یک نرم افزار طراحی مخصوص برای شبیه سازی نماهای و کاراکترهای قدیمی با یک قیمتی مناسب و ویژگی های مانند سیستم استنسیل انعطاف پذیر با خط کش ها و منحنی ها و ابزار ترسیم تقارن است.

artrage4 

 

 

معرفی نرم افزار Art rage 4

یک ویژگی ممتاز این برنامه رابط کاربری ارجینال،بهینه سازی شده برای قلم تبلت ها.آن همچنین با عنوان اپ موبایل برای iOS-iPad and iPhone و Android قابل دسترس است.

6.Procreate

معرفی نرم افزار Procreate

(iOS)پروکریت از شرکت Savage Interactive تنها برنامه ای در این لیست است که به طور انحصاری بر روی گوشی همراه اجرا میشود،اما حساسیت موتور stroke و کیفیت قلمو آنرا بدون شک سزاوار توجه قرار داده است.

معرفی اپ procreate

به لطف Procreate،بیشتر طراحان مصمم به استفاده از iPad برای برسی ایده ها و ترسیمات اولیه یا حتی بیشتر تصاویر شده اند.

7. verve painter

معرفی نرم افزار verve painter

(Windows) ورو پاینتر یک برنامه سبک و آزمایشی با موتور نقاشی GL-based هست که حرکت دینامیکی سیال را به صورت واقعی شبیه سازی میکند.با وجود اینکه ویژگی های محدودی دارد و اینکه برای ترسیم خطوط مناسب نیست،ابزاری واقعا جالب توجه است که ارزش استفاده برای ساخت افکت های واقعی را دارد.

8. Corel Painter

معرفی نرم افزار corel painter

 

زمانی که از نقاشی دیجیتال سخن به میان می آید اشاره به Painter دور از انتظار نیست،یکی از اولین و قدیمی ترین برنامه ها در این گروه است،اولین نسخه آن در سال 1990 یک سال زودتر از فوتوشاپ عرضه شد.

ورژن 2015 چند ابزار پیشرفته مانند سیستم particles که اجازه شبیه سازی رسانه های آنالوگ یا ساخت افکت های دیجیتال ویژه را می دهد.

قیمت آنرا نمیتوان "مقرون به صرفه" دانست، با این حال بعضی از ویژگی های پیشرفته آن، ابزاری لازم برای هنرمندان متخصص در نقاشی دیجیتال-به ویژه کسانی که میخواهند تصویری با تقلید از واقعیت خلق کنند.همچنین ورژن سبک تر که Painter Essentials نام دارد با قیمت ارزان تر در دسترس هست.

9. MyPaint

معرفی نرم افزار mypaint

معرفی نرم افزار mypaint

 (Windows and GNU/Linux) مای پاینت نرم افزار سرس باز دیگری که با هدف نقاشی دیجیتال وجود دارد.

10. PaintTool SAI

معرفی نرم افزار painttool sai

(Windows) اس ا آی یا Easy PaintTool SAI دیگر نرم افزار سرس باز ژاپنی هست،اولین نسخه در 2004 با هدف هنرمندان کمیک و منگا منتشر شد.

 

شما کدام نرم افزار را برای ترسیم و نقاشی مناسب میدانید؟ میتوانید آنرا در قسمت نظرات به ما معرفی کنید.