0 915 915 84 40 - 0 935 88 354 77  شهر مشهد

یکی ‌از مشکلات ‌عمده خودروها، خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت است که می‌تواند هنگام ‌رانندگی باعث متوقف‌ شدن خودرو شود. این یک واقعیت اثبات‌شده ‌است که هرچه کمتر از ماشین خود مراقبت‌ کنید، مشکلات بیشتری برای ‌شما ایجاد می‌شود. در واقع هیچ‌ چیز بدتر از خاموش‌ شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت نیست.

اگر این اتفاق ‌افتاد، قبل‌ از این‌که چرخ‌ها به‌طور کامل متوقف ‌شوند، سریع‌ترین راه ‌چاره خارج کردن خودرو از جاده است. این مانند صحنه یک فیلم ‌معمولی نیست، جایی که فقط اتومبیل‌های ‌قدیمی وسط‌ جاده از کار می‌ایستند. خودروهای نسبتا جدیدتر هم می‌توانند طعمه این مشکل شوند. چرا؟ از آن‌جایی‌که دلایل جدی زیادی وجود دارد که موتور ماشین به‌طور ناگهانی متوقف ‌‌شود، پس در این مقاله از برق خودرو چند دلیل برتر خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت آورده‌شده‌است.

خاموش شدن خودرو

بررسی سه عامل مهم برای درست کارکردن خودرو
در حالت‌ کلی، خودرو برای کار‌کردن به ‌سه عامل مهم نیاز دارد:

 • سوخت
 • هوا
 • تایم موتور و برق


1.بررسی سوخت
در مرحله اول، بررسی‌کنید که آیا سوخت ‌کافی در مخزن وجود دارد یا خیر. هم‌چنین باید پمپ‌‌بنزین را نیز بررسی‌کنید. اگر پمپ‌بنزین برقی باشد، با گوش دادن به ‌صدای آن می‌توانید این بررسی ‌را انجام‌دهید. اما اگر پمپ ‌مکانیکی باشد، می‌توانید محل اتصال شلنگ خروجی پمپ به موتور را باز کنید و آن ‌را در داخل یک ظرف یا بطری بگذارید.اکنون مطمئن می‌شویم که با فشاردادن دکمه ‌استارت روی موتورهایی که دارای پمپ‌بنزین مکانیکی هستند یا بازکردن سوئیچ در موتورهای دارای پمپ‌بنزین برقی، سوخت از مخزن به‌ پیشرانه می‌رسد یا خیر. فیوز پمپ‌بنزین را از جهت سوخته‌ بودن یا نبودن بررسی ‌می‌کنیم و درصورت وجود سوختگی، آن ‌را تعویض می‌کنیم.

2.اکسیژن و هوا
در مرحله ‌بعد وقتی ‌از سلامتی منطقه سوخت‌گیری اطمینان‌حاصل‌کردیم، به بخش هواگیری خواهیم‌رفت. این نقص معمولا در وسایل‌نقلیه انژکتور که اکسیژن از بخش هوزینگ هوا به ‌موتور وارد می‌شود مشهود نیست. اما می‌تواند یک دردسر بزرگ باشد. یكی ‌از متداول‌ترین مشكلات موجود در سیستم‌ كاربرتور، فلوت‌كاربروتور است. فلوت به‌ معنی واردشدن زیاد بنزین به ‌موتور و خفه‌کردن آن است. این مشکل، نشانه بزرگی است که آن ‌هم وجود بنزین در اطراف کاربراتور و خیس‌شدن آن است. با باز‌کردن ورودی‌هوا نیز می‌توان به‎راحتی وجود بنزین بیش ‌از حد در موتور را تشخیص‌داد.کثیف ‌بودن و گرفتگی ‌فیلترهوا نمی‌تواند مانع ‌از روشن‌شدن موتور شود، اما تاثیر بسیار زیادی در عملکرد آن خواهد داشت.

3.تایم موتور و برق
احتراق به‌موقع یکی ‌از مهم‌ترین عوامل عملکردموتور است. بنابراین در مرحله بعدی بیایید این قسمت را کنترل‌کنیم. باید بررسی‌کنیم و مطمئن‌شویم که برق به‌ شمع می‌رسد یا خیر. سپس وایر را از شمع باز می‌کنیم. اگر شمع یدکی داریم، آن‌ را داخل وایر قرار می‌دهیم و با زدن استارت و نزدیک‌کردن وایر به ‌بدنه‌ خودرو، مطمئن ‌می‌شویم که برق در اثر احتراق، درست کار می‌کند یا خیر. جرقه باید بیش ‌از 5 میلی‌متر طول داشته و رنگ آبی‌ داشته‌باشد. احتراق ‌ضعیف باعث ‌می‌شود که موتور، بد کارکند یا حتی روشن ‌نشود.

6 دلیل خاموش ‌شدن موتور خودرو درحال ‌حرکت
قبل ‌از فهمیدن دلایل خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت، باید بدانید که این توقف‌ ناگهانی موتور خودرو می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر موتور اتومبیل شما به‌طور ناگهانی متوقف شود، به ‌احتمال ‌زیاد کنترل خود را ازدست خواهید‌داد. این مشکل، درصورت رانندگی با سرعت‌ بسیار زیاد، نه‌ تنها می‌تواند بسیارخطرناک باشد، بلکه کشنده نیز خواهدبود.

1.گرم‌شدن بیش‌ از حد موتور
گرم‌شدن بیش از حد موتور، یکی ‌از متداول‌ترین دلایلی است که یک ماشین ناگهان متوقف‌می‌شود. با سوختن ‌سوخت، انرژی ‌شیمیایی به انرژی ‌گرمایی تبدیل شده و موتور، بیشتر آن ‌را به انرژی‌مکانیکی که به‌ قطعات‌خودرو منتقل‌ می‌شود، تبدیل می‌کند. در مواردی که این گرما در دور موتور بیش ‌از حد طبیعی باشد، شروع ‌به ذوب‌شدن پیستون می‌کند. همان‌طورکه به ‌نظر می‌رسد، این نشانه‌خوبی نیست. سرانجام اگر درجه ‌حرارت هم‌چنان بالا برود، موتورخودرو متوف‌می‌شود. درحقیقت دلایل مختلفی وجوددارد که به افزایش بیش ‌از حد گرمای موتور منجر می‌شود.

جوش آوردن خودرو

2. مبدل کاتالیزوری مسدود
مبدل کاتالیزوری یک بخش حیاتی از سیستم اگزوز است و نقش مهمی در پاکسازی اگزوز دارد. اگر ناخالصی‌های زیادی در سوخت وجود داشته‌باشد، مبدل مسدود می‌شود و کار را متوقف‌می‌کند، بنابراین ماشین ناگهان می‌ایستد. معمولا، در این نوع توقف، لرزشی ناگهانی در موتور ایجاد می‌شود.

گرفتگی اگزوز یا کاتالیزور

3. سیال انتقال ناکافی
عدم‌کفایت مایع انتقال نیز، می‌تواند یکی ‌از دلایلی باشد که موتورماشین به‌طور ناگهانی متوقف می‌شود. این مشکل ازلحاظ سطح و مدل متفاوت است. بنابراین، به‌ دفترچه راهنمای ‌خودرو مراجعه‌کنید. مطابق ‌با راهنما، نکات مربوط‌ به تعمیرونگهداری را دنبال کنید تا سطح سیال به‌درستی تنظیم‌ شود.

4. مسائل برقی در واحد کنترل موتور
ممکن‌ است در مورد واحد کنترل موتور ، مشکلات الکتریکی وجود داشته‌باشد. ممکن‌است سیگنال‌ها از بین ‌رفته‌باشند و باعث خاموش‌شدن موتور شوند. در چنین مواردی شما احتمالا علامت “موتور را بررسی‌کنید” مشاهده خواهیدکرد. اگر باوجود این علامت هم‌چنان به ‌رانندگی خود ادامه‌دهید، ماشین به‌طور ناگهانی متوقف می‌شود. این بیشتر می‌تواند در مورد اتومبیل‌های پیشرفته و مدرن و هیبریدی رخ‌دهد.

5. پیچ های دسته موتور
گرچه این اتفاق نمی‌افتد، اما گاهی‌اوقات ممکن‌است، با آن مواجه‌شویم. نگهداری نادرست موتور می‌تواند برای بسیاری از افراد مشکل ایجادکند. اگر پیچ‌های موتور شل شده ‌باشند، موتور شروع ‌به لرزش و در نهایت خراب‌شدن می‌کند. ساییدگی و پارگی دسته موتور که هنگام رانندگی ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث شل‌شدن پیچ‌ها و در نهایت خاموش‌شدن موتورخودرو شود. در این حالت، قطعا موتور خودرو خود را تخریب می‌کند و متوقف خواهدشد. نکته‌مهم برای جلوگیری ‌از این مشکلات، منظم ‌بودن در سرویس و نگهداری خودرو است. هم‌چنین مهم ‌است که با ماشین خود به ‌روشی مناسب رانندگی کنید.

6. کم بودن روغن موتور
از‌ آنجا که روغن تمام اجزای فلزی متحرک را در یک موتور روان نگه‌ می‌دارد تا آن‌ها را در کمترین میزان مقاومت حفظ‌کند، کمبود روغن می‌تواند فاجعه‌بار باشد. اگر در جایی نشت‌ روغن‌موتور دارید که باعث می‌شود سطح روغن شما پایین بیاید، ممکن‌است اصطکاک بیش ‌از حد بین اجزای فلزی ایجادشود که می‌تواند باعث ‌شود موتور شما توقیف و به‌راحتی خاموش ‌شود. علاوه‌ بر این، اگر این مشکل ‌را جدی‌نگیرید به‌ احتمال ‌زیاد با آسیب‌ موتور مواجه ‌خواهیدشد. به‌همین‌ دلیل است که به‌طور مرتب چک‌کردن سطح ‌روغن‌موتور، بسیار اهمیت دارد.

دیگر دلایل خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت

 • سوئیچ ‌اینرسی، به‌خصوص هنگام دست‌انداز
 • مشکل‌در رله‌دوبل
 • کانکتور برق اصلی زیر داشبورد
 • اشکال‌در کانتکتور پمپ‌بنزین داخل‌باک
 • مشکل ‌از سوکت ‌بنزین داخل‌کاپوت
 • مشکل ‌از سوکت ‌برق پمپ‌بنزین جلو پای ‌راننده
 • تعویض‌ سنسور اکسیژن بد
 • اشکال ‌در استپر موتور
 • مشکل ‌از اتصال‌باتری
 • مشکل ‌ازECU
 • فیوز 80 آمپر اصلی داخل جعبه ‌فیوز درون‌کاپوت
 • پاره‌شدن تسمه‌دینام
 • گشادبودن جای 2 فیوز مربوط ‌به سوخت
 • هواکشیدن واشر مپ‌ سنسور
 • سوختن یا گیرکردن پمپ‌بنزین

اقداماتی که هنگام خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت باید انجام داد
تصورکنید یک روز در حال رانندگی در جاده هستید و ماشین شما به‌طور ناگهانی خاموش می‌شود. در آن زمان اولویت‌های اصلی شما باید ایمنی خودتان و سایر افرادی باشد که‌ در این سفر همراه ‌شما هستند. آن‌چه شما باید در این مورد انجام‌دهید این ‌است که آرامش خودتان را حفظ‌ کنید و وحشت‌زده نشوید. سپس 4 مرحله زیر را دنبال‌کنید:

وحشت زده نشوید

مرحله 1: ماشین خود را به کناره جاده بکشید
اولین کاری که باید هنگام خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت انجام‌دهید، این‌ است که دست‌پاچه نشوید و اتومبیل خود را به‌سمت خارج‌ جاده هدایت ‌کنید. اگرچه در آن ‌زمان، ماشین شما کنترل ترمز و فرمان را از دست ‌می‌دهد، اما هنوز هم می‌توانید اتومبیل خود را به‌ کناری هدایت‌کرده و آن ‌را متوقف ‌کنید. اگر شما وحشت‌زده‌ شوید، انجام این عمل دشوارتر خواهد بود. بنابراین خونسردی خود را حفظ‌کرده و این کار را با تمام تمرکز انجام‌دهید. اگر کنترل ماشین دشوار است راه‌حل بعدی، هدایت اتومبیل به‌ یک مکان امن و استفاده از ترمز اضطراری‌خودرو است.

توجه: وسیله‌نقلیه خود را دور از جاده ‌اصلی و فضای رفت‌و‌آمد مردم پارک‌کنید تا وقتی می‌خواهید خودرو خود را مجدد راه‌اندازی کنید، فضای بیشتری در اختیار داشته‌باشید.اگر محل شیب داری وجود دارد در ابتدای آن متوقف شوید تا در صورت روشن کردن با هل به  تنهای بتوانید خودرو را هل دهید.

خاموش شدن خودرو در حال حرکت

مرحله 2: راه اندازی مجدد خودرو
بعد از پارک‌کردن اتومبیل خود در یک طرف جاده، در مرحله بعدی راهی برای راه‌اندازی مجدد ماشین پیداکنید. با توجه به 6 دلیلی که به آن‌ها اشاره‌کردیم، یک راه‌حل مناسب برای راه‌اندازی مجدد ماشین بیابید.ابتدا کمی صبر کنید تا خودرو خنک تر شود بعد شروع به استارت زدن کنید.گاهی انقباظ و انبساط پین های سوکت و گاهی گرم شدن قطعه نیم سوز الکتریکی باعث خاموشی میشود و گاهی خفه کردن موتور. پس اگر ماشین دوباره روشن ‌شد باید آن ‌را به ‌نزدیک‎ترین تعمیرگاه خودرو برسانید تا مشکلات مرتفع‌گردند.

مرحله 3: استفاده از فلاشر اورژانس برای اطلاع سایر رانندگان از وضعیت خود
هنگامی‌که در بزرگراه مشکلی دارید، فلاشر اضطراری خودرو را روشن‌کنید. در صورتی‌که نتوانید ماشین خود را کنترل کنید، وقت ‌آن ‌است که سایر رانندگان ‌را در مورد وضعیت ‌خود مطلع‌ کنید تا از امنیت همه افراد در جاده اطمینان حاصل‌شود. با روشن کردن فلاشرهای اضطراری خود، سایر افراد می‌دانند که شما دچار مشکل هستید و از ماشین شما دور خواهندشد.فراموش نکنید که شاید برای شما بدشانسی بزرگی باشد اما رانندگان پشت سر شما از حال شما خبری ندارن پس اولین کار آگاه کردن آنها است تا این اتفاق به فاجعه تبدیل نشود.

مطلع کردن رانندگان دیگر از توقف در جاده

مرحله 4: با امداد خودرو تماس بگیرید
شاید تا به‌‌حال یدک‌کشی خودرو را مشاهده کرده‌باشید. بنابراین وقتی در جاده یا بزرگراه با ماشین خراب خود گیر افتاده‌اید، برای درخواست کمک با امداد خودرو تماس ‌بگیرید. این تنها راه‌حل این وضعیت بد است.

یدکش خودرو

جمع‌بندی خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت
خودرو یک دستگاه پیچیده بوده و برای انجام کارهای روزمره بسیار ضروری است. اگر ماشین شما وسط‌ جاده خاموش‌شود، حمل‌و‌نقل غیرممکن می‌شود. دلیل ‌این ‌امر همان‌طور‌که اشاره‌ شد می‌تواند یک جرقه، کاربراتور خراب، کابل معیوب یا لوله باشد. ممکن ‌است لازم ‌باشد سیستم ‌انتقال یا اتصال مخزن‌ سوخت را بررسی‌کنید تا دلیل کارنکردن ماشین شما مشخص‌شود. برای کاهش دلایلی که باعث خاموش ‌شدن موتور خودرو در حال ‌حرکت می‌شود، باید مرتبا ماشین خود را چک‌کنید. خودرو خود را طبق برنامه‌ریزی منظمی به تعمیرگاه ببرید تا از امنیت آن اطمینان‌حاصل‌ کنید.