ورود/عضویت

آموزش طراحی و مدل سازی بلدوزر در سالیدورک

در اینجا میخوانید...

موارد آموزش :

اسکتچ sketch

فیچر solid Features

ترسیم ۲ بعدی ۲D-Drawing

سطح Surface

منتاژ Assembly Design

مدل سازی بلدوزر

 قسمت اول طراحی بلدوزر یا حفرکننده(Bulldozer-Excavator

موارد آموزش :

مبانی سالیدورک solidworks infrastructure 

اسکتچ sketch

فیچر solid Features

ترسیم ۲ بعدی ۲D-Drawing

طراحی بلدوزر

 لطفا به خاطر داشته باشید که این سری از آموزش ها طراحی برای نمایش یک طراحی نزدیک با سالیدورک،ترجیحا با دستورات خودش است.

مرحله اول آموزش

با دابل کلیک کردن بر روی آیکون سالیدورک وارد آن شوید و از منوی file توسط new یک سند جدید ایجاد کنید…بر روی part کلیک کرده و ok کنید(https://caddesign.ir).مشاهده میکنید که فایل جدید ساخته میشود و در قسمت نمودار درختی در سمت چپ گزینه های left,Front,Top &Right دیده میشوند. یک نقطه آبی در وسط صفحه مبدا مختصات را نمایش میدهد.

 ایجاد part جدید

تغییرات نما با موس

تغییر نما

چرخاندن موس شما را قادر میسازد تا مدل را حول یک نطقه بچرخانید.کلیک کنید و نگه دارید دکمه وسط موس را سپس موس را بکشید.

حرکت به جهات مختلف شما را قادر میسازد مدل را بر روی یک نما (plane) و موازی با آن حرکت دهید.فشار دهید کلیک “Ctrl” و سپس دکمه وسط موس را فشار دهید و آن را بکشید.

بزرگ نمایی شما را قادر میسازد میزان نمایش را بزرگتر یا کوچک تر کنید.دکمه میانی موس را گرفته و آن را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید.

بازنشانی محیط کار

گاهی محیط کار از قبل برای کار ما منظم نیست،بعضی ابزار ناپدید یا حذف شده اند و بعضی دیگر در مکانی نا مناسب قرار دارند.برای باز گرداندن فرم به حالت اول از منوی View/Toolbars/Customize را کلیک کنید و انتخاب کنید Reset To Defaults را بر روی اولین صفحه.

تیک گزینه “Enable Command Manager” را بذارید.

ابزار “Surface” در حالت معمول ناپدید است،ما میتوانیم تمام دستورات را بر روی منوی اصلی پیدا کنیم.

تنظیمات سالیدورک

ساخت اولین sketch 

ساخت اولین sketch

برای مشاهده تمام ابزار اسکچ بر روی سر برگ sketch کلیک کنید(https://caddesign.ir).

حال بر روی خود ابزار sketch که اولین آیکن در تصویر بالا است کلیک کنید و بر روی نمای جلو (front plane) در محیط کار یا نام Front بر روی نمودار درختی کلیک کنید.حال صفحه نمایش تغییر شکل میدهد و آماده میشود برای رسم sketch(https://caddesign.ir).

اندازه گزاری دایره

رسم یک دایره بر روی نقطه مبدا.اولین کلیک مربوط به مرکز دایره میشود و دومین کلیک مربوط به شعاع آن. برای کلیک دوم لازم نیست زیاد نگرانی داشته باشید ما شعاع را دوباره تنظیم میکنیم.

برای غیر فعال کردن فرمان “circle” دکمه “Esc” بر روی صفحه کلید فشار دهید.

قید انطباق به صورت اتوماتیک در مرکز دایره ظاهر میشود.اگر شما نمی توانید آن را ببینید،از مسیر view ابزار sketch Relations را فعال کنید. 

قید اندازه گذاری

اندازه گذاری دایره

برای ایجاد اندازه گذاری بر روی دایره.ابزار “smart Dimension” را اتخاب کنید و بر روی دایره کلیک کنید.با این کار پنجره اندازه گذاری باز میشود.میزان ۱۰mm را وارد کنید و کلید “Enter” را فشار دهید.اندازه دایره به صورت اتوماتیک تغییر میکند.با کلیک بر روی آیکون “Exit Sketch” از حالت sketch خارج شوید.

حال شما به محیط ۳ بعدی بر میگردید و در نمودار درختی sketch1 ساخته شده است.

ساخت منحنی دوم

برای از انتخاب خارج کردن sketch1 یک جایی خارج از خود دایره در محیط کلیک کنید(رنگ دایره از آبی به خاکستری تغییر می کند)

بر روی آیکن “Sketch” دوباره کلیک کنید و این بار نمای جلو را انتخاب کنید”Front Plane” و اسکچ بعدی را رسم کنید.یک دایره در سمت چپ دایره قبلی رسم کنید.به کمک مکان یاب شما میتوانید مرکز دایره را بر روی محور x و هم راستا با دایره قبلی پیدا کنید.برای خارج شدن دکمه “Esc” را روی صفحه کلید فشار دهید.

بر روی “Smart Dimention” کلیک کنید و دایره را انتخاب کنید.میزان اندازه را به ۱۷mm تغییر دهید و “Enter” را فشار دهید.مرکز هر دو دایره را انتخاب کنید.مرکز آنها را به ۸۴mm تغییر دهید.(خواهید دید یکی از دایره ها به همان اندازه تغییر مکان میدهد.)

ساخت اسکتچ

تذکر:شما نمیتوانید هر عاملی را که به sketch تعلق ندارد را اصلاح کنید.

ار حالت sketch با کلیک بر روی “Exit Sketch” خارج شوید.شما می توانید sketch2 را در نمودار درختی مشاهده کنید(https://caddesign.ir).

 ساخت sketch  سوم

بر روی قسمتی از محیط کلیک کنید تا دو sketch قبلی از انتخاب خارج شوند.بر روی آیکن sketch کلیک کنید و نمای جلو را انتخاب کنید برای رسم sketch دیگر.

با استفاده از پنج خط مستقیم یک پرفیل بسته ایجاد کنید.

تذکر:برای غیر فعال کردن قید auto-creation یا auto-snapping دکمه “CTRL” بر روی صفحه کلید فشار دهید و پروفیل را رسم کنید.برای متصل کردن نقطه ابتدا و انتها دکمه CTRL را رها کنید.

نباید بر روی پروفیل قید هندسی وجود داشته باشد.اگر بود آن را انتخاب کنید و حذف کنید(دکمه Delet)

ساخت sketch

برای اطمینان از مماس بودن خطوط با دایره کوچک احتیاج است قید Tangency  را بین آنها ایجاد کنیم(https://caddesign.ir).هم زمان با استفاده از پایین نگه داشتن دکمه “Ctrl” و انتخاب خط بالا و دایره کوچک آنها را انتخاب کنید.حال از منوی تنظیماتی که نمایان میشود Tangent را انتخاب کنید.حال با نگه داشتن Ctrl، نقطه انتهایی خط و دایره کوچک را انتخاب کنید.این بار قید coincident را انتخاب کنید.(احتیاجی به بستن پنجره نیست.)

چند انتخاب همزمان

coincident

این کار را برای خط پایین و دایره کوچک انجام دهید.یعنی قید Tangent & Coincident را بین دایره کوچک و خط پایین اعمال کنید.

 در ادامه اندازه های نشان داده شده را با دقت اعمال کنید.در پایان کار خارج شوید.حل باید sketch1,sketch2,sketch3 را در نمودار درختی ببینید.

اندازه گذاری

ساخت جسم solid

ساخت جسم

بر روی آیکون “Feature” (اولین آیکون در منوی ابزار) کلیک کنید.sketch3 را از نمودار درختی و یا به طور مستقیم با کلیک بر روی شکل هندسی در محیط کار،انتخاب کنید.بر روی “Extrude Boss/Base” کلیک کنید.در Direction1 مقدار ۴mm را وارد کنید.دکمه Enter را بزنید.جسم شما ساخته شد.

در حالت معمول پروفیل انتخاب شده در direction Extrusion به صورت پیش فرض میباشد.

 

 

از بین بردن تیزی

fillet

بر روی آیکن “Fillet” کلیک کنید

“constant Radius” را انتخاب کنید.مقدار ۱۱mm را وارد کنید و Enter را بزنید.

دوباره Fillet را انتخاب کنید.مقدار R3mm

fillet

ساخت جسم تو خالی

برای آیکن “Shell” کلیک کنید.در D1 thickness مقدار ۱.۵mm را وارد کنید.Shell Outward را از حالت انتخاب خارج کنید.سطح بالای جسم را انتخاب کنید.کلید “Enter” را برای پایان کار فشار دهید.

ابزار shell

شما باید یک مدل همانند تصویر داشته باشید،با دیوارهایی به ضخامت ۱.۵mm و سطح بالایی داشته شده.

مدلسازی سالیدورک

ساخت مدل دوم Extruded Bosses بر روی آیکن “extruded Boss/Base” کلیک کنید.sketch۱  را انتخاب کنید.مقدار ۷mm در D1 وارد کنید و اینتر را بزنید.همین کار را تکرار کنید.بر روی آیکن “Exteuded boss/Base” کلیک کنید.sketch2 را انتخاب کنید.مقدار ۶mm را در D1 وارد کنید و Enter را بزنید.

14 2

این مطلب به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *