ورود/عضویت

کلید شیشه بالابر خودرو-طرزکار-خرابی 2 نوع کلید بالابر شیشه

در اینجا میخوانید...

با پیشرفت صنعت خودروسازی بسیاری از بخش های خودروهای امروزی از حالت دستی به الکتریکی تبدیل شده است.کلید شیشه بالابر یکی از بخش‌های مهم آسایش سرنشین در خودرو است.امروزه دیگر خودرویی با شیشه بالابر هندلی یا همان دستی تولید نمیشود.به دلیل پرکاربرد بودن این آپشن در خودرو، کمپانی های بزرگ هر روز آن را به شکل های مختلفی ارتقاع میدهند.به طوری که امروزه از شیشه خودرو به عنوان نمایشگر استفاده میشود.

در این مطلب قرار است یک معرفی از کلید شیشه بالابر خودرو داشته باشیم.و با انواع و طرزکار کلید شیشه بالابر خودرو بیشتر آشنا شویم.

کلید شیشه بالابر چیست؟

انواع کلید شیشه بالابر خودرو

کلید های شیشه بالابر از لحاظ کار کرد و طراحی ساخت، در دو نوع کلی دسته بندی میشوند:

 • کلید شیشه بالابر الکترونیکی و یا پاور ویندو
 • کلید شیشه بالابر ساده

کلید شیشه بالابر الکترونیکی یا پاور ویندو(power window)

عبارت پاورویندو(power window) نام لاتین کلیدهای شیشه بالابر الکترونیکی است و با قطعه پاور ویندو که در بازار برای بالا دادن اتوماتیک شیشه ها در زمان قفل کردن درب ها استفاده میشود فرق دارد.هر چند در طراحی این کلید میتوان آپشن بالا رفتن اتوماتیک شیشه ها در زمان قفل درب ها را اضافه کرد.اما سازندگان بر این باورند که بالا رفتن شیشه ها به صورت اتوماتیک میتواند برای جان انسان بخوصوص کودکان خطرساز باشد.
این کلید شیشه بالابر های نسل جدید برای کنترل شیشه های خودرو از جریان خیلی ضعیف برای فرمان دادن به کنترل یونیت استفاده میکنند.کنترل یونیت توسط رله ها یا درایورهای جریان بالا، برق مورد نیاز موتور شیشه بالابر را تامین میکند.در بعضی موارد این رله ها و درایورهای برق بر روی خود مجموعه کلید شیشه بالابر قرار دارد و اطلاعات تنها با استفاده از دو سیم نازک به درب های دیگر منتقل میشود.در بعضی از این نوع کلید شیشه بالابرها از تکنولوژوی مالتی پلکس استفاده شده و در بعضی دیگر از انتقال نقطه به نقطه.اما موردی که این کلید را از کلید های ساده مجازاء میکند استفاده از سیم های نازک تر برای ارتباط بین درب ها است.

تعمیر کلید شیشه بالابر مزدا

وظایف کلید شیشه بالابر در آپشن های جدید خودرو

با اضافه شدن آپشن های گوناگون به خودرو کلید شیشه بالابر (پاور ویندو) نقشی پر رنگ تر به خود گرفته است و به شکل یک مجموعه الکتریکی کامل، کنترل تمام قسمت های درب را در دست گرفته است.
قسمت های مختلفی که کلید شیشه بالابر کنترل میکند به شرح زیر است.

 • کنترل شیشه های درب برای حرکت روبه بالا یا پایین
 • امکان حرکت اتومات شیشه ها به سمت بالا یا پایین
 • کنترل قفل مرکزی درب ها
 • کنترل آینه برقی های جانبی و گرم کن آینه
 • کنترل چراغ های درب
 • کنترل آینه تاشو برقی
 • باز کردن درب صندوق عقب
 • ارتباط دکمه های مموری صندلی

موارد ذکر شده تنها وظایف معمولی است که یک پاور ویندو بر عهده دارد و بسته به نوع خودرو و آپشن ها تغییر میکند.

خرابی کلید شیشه بالابر خودرو

چند نمونه از خرابی های کلید شیشه بالابر خودرو را در ادامه برای شما بیان میکنم.

در صورت خرابی کلید شیشه بالابر خودرو میتوانید به تعمیرگاه برق خودرو مراجعه کنید تا به بهترین نحو خودروی شما عیب یابی و کلید شیشه بالابر خودروی شما را تعمیر کنیم.

تعمیر کلید شیشه بالابر خودرو
تعمیر پاور ویندو خودرو خارجی
تعمیر یونیت شیشه بالابر مالتی پلکس

شیشه بالابر مالتی پلکس رانا

در مقاله ای جداگانه به صورت تخصصی در مورد کلید شیشه بالابر رانا و سمند مالتی پلکس توضیحاتی داده شده است که میتوانید از مسیر کلید شیشه بالابر رانا و سمند مالتی پلکس کروز مطالعه کنید.

کلید شیشه بالابر وراکروز – پاورویندو وراکروز

این مجموعه کلید قسمت های مختلف ماننده قفل درب های خودرو، آینه برقی جانبی خودرو،شیشه های درب،حافظه صندلی و قسمت های دیگر مربوط به درب راننده را کنترل میکند.

 • آب خوردگی برد
 • مشکل نرم افزاری(پیکربندی قفل ها در حالت قفل اتومات درب در حرکت)
 • خرابی حافظه صندلی راننده
 • کار نکردن شیشه بالابرها

از جمله ایراداتی است که در این خودرو بوجود می آید.در صورتی که کلید شیشه بالابر خودرو را بخواهید تعویض کنید باید حتما به مدل و شماره فنی آن دقت کنید و کلید پیکربندی شود.در صورت اشتباه بودن مموری صندلی این خودرو از کار میوفتد.

تعمیر کلید شیشه بالابر هیوندای وراکروز

کلید شیشه بالابر آزرا

باز شدن خود به خود درب صندق عقب آزرا یکی از مشکلاتی است که برای دارندگان این خودرو اتفاق میوفتد.علت باز شدن خود به خود درب صندوق آزرا بیشتر از خرابی کلید شیشه بالابر و یا خرابی BCM داخل اتاق است.

سیستم آنتی ترپ شیشه بالابر

بدلیل قدرت بالای شیشه بالابر در صورتی که قسمتی از بدن بخصوص سر و گردن بین شیشه و درب گیر بیوفتد باعث آسیب جدی و در مورد کودکان باعث مرگ هم میشود.به همین دلیل سیستم آنتی ترپ در شیشه بالابر ها طراحی شدن.این سیستم توانایی تشخیص مانع بین شیشه و درب را دارد.این سیستم میتواند به شکل برد الکترونیکی بر روی موتور شیشه بالابر قرار بگیرد و یا بر اساس نوع طراحی روی کلید شیشه بالابر و کامپیوتر مرکزی قرار داشته باشند.

نمونه هایی از موتور شیشه بالابر مجهز به آنتی ترپ را میتوان به مگان،وراکروز،سمند و رانا مالتی پلکس و خیلی از خودروهای خارجی دیگر اشاره کرد.

آنتی ترپ موتور شیشه بالابر خودرو

کلید شیشه بالابر ساده خودرو

در گذشته و خودروهای ساده تر از یک کلید کنترل شیشه معمولی، برای حرکت شیشه های خودرو استفاده شده است.ساختار این کلید به گونه ای است که از دو مکانیزم پلاتین دو طرفه در کنار هم و یک دکمه پلاستیکی برای فرمان دادن به شیشه های خودرو استفاده شده است.در این کلید پلاتین ها همواره به دو پایه خروجی به سمت موتور شیشه بالابر متصل هستند.در زمانی که هیچ نیرویی به دکمه شیشه بالابر وارد نمیشود این دو پلاتین به دو پلاتین دیگر که منفی هستند متصل است و این باعث میشود در دو سر موتور شیشه بالابر همواره منفی باشد.یکی از این پلاتین ها با حرکت دکمه شیشه بالابر به سمت پایین حرکت میکند و این بار پلاتین اصلی به پلاتین مثبت متصل میشود و یکی از پایه های موتور شیشه بالابر مثبت میشود.با رها کردن دکمه شیشه بالابر جفت پلاتین ها دوباره منفی میشوند.اما پلاتین دوم در زمان بالا دادن دکمه شیشه بالابر حرکت کرده و به پلاتین مثبت متصل میشود.و این بار پایه دیگر موتور شیشه بالابر مثبت میشود.بدلیل عبور زیاد جریان برق و ایجاد جرقه در زمان قطع و وصل این پلاتین ها باید از جنس فلز با مقاومت الکتریکی کم و مقاوم در برابر خوردگی و خال زدگی باشد.

خرابی کلید شیشه بالابر ساده

خرابی های معمول این نوع کلید به دلیل ورود خاک و رطوبت بر روی پلاتین ها یک لایه از رسوبات و لجن را تشکیل میدهد که همین امر باعث عدم عبور جریان میشود.

 • ذب شدن قالب و پایه های کلید به دلیل عبور جریان خیلی زیاد و داغ شدن پلاتین ها.
 • شکستگی دکمه به دلیل فشار بیش از حد بر روی دکمه .
 • ضعیف بودن سیم کشی به دلیل عمر زیاد و فرسودگی سیم ها
تعمیر کلید شیشه بالابر خودرو
تعمیر کلید شیشه بالابر ساده
تعمیر کلید شیشه بالابر ساده خودرو
تعمیر کلید شیشه بالابر خودرو ساده

تقویت کننده شیشه بالابر خودرو

برای درک تقویت شیشه بالابر باید ابتدا مکانیزم کلید شیشه بالابر و بعد خرابی های آن را بخوبی بشناسید.ما اکنون میدانیم که هر کدام از خرابی های یک کلید شیشه بالابر ساده باعث میشود که جریان عبوری مورد نیاز از کلید قطع یا ضعیف باشد.به همین دلیل باید از قطعه جانبی استفاده شود تا جریان اصلی مورد نیاز برای موتور شیشه بالابر از کلید عبور نکند.

تقویت شیشه از دو رله تشکیل شده است که با استفاده از سیم مثبت و منفی مجزا تنها با یک جریان برق ضعیف میتواند برق قوی تری را به موتور های شیشه بالابر انتقال دهد.مواردی از نصب تقویت شیشه بالابر خودروها را دیدم که تعمیرکاران کم تجربه تر بر این باور بودن که یک تقویت شیشه جریان برق را تقویت میکند و سیم های مثبت ورودی را به سیم مثبت کلید شیشه بالابر نصب کردن.در نصب تقویت شیشه حتما باید از یک سیم مثبت قوی در دسته سیم درب و در صورت عدم وجود همچین سیمی باید یک سیم مجزا به نزدیک ترین برق اصلی کشیده شود.حتما از فیوز استفاده کنید.

موارد استفاده از تقویت شیشه

 • ضعیف بودن سیم های برق شیشه بالابر در داخل درب به علت فرسودگی
 • خال زدن پلاتین ها و ضعیف شدن کلید شیشه بالابر و دردسترس نبودن کلید نوع در بازار
 • پایین بودن کیفیت کلید شیشه بالابر و گران بودن قیمت کلید شیشه بالابر با کیفیت

این مطلب به اشتراک بذارید

2 پاسخ

 1. من یک ماشین کیا سورنتو مدل ۲۰۱۲ دارم که کلید شیشه بالابر درب راننده کار نمیکند زمانی که کلید را به سمت پایین میدهیم هیچ صدایی ندارد ولی زمانی که کلید را به سمت بالا میکشم یک صدای تقه می‌دهد ( این کلید Aut) اتوماتیک است .اما سه کلید دیگه و شیشه بالابرهای سه درب دیگه کار میکنه
  یک کیت کلید شیشه بالابر جدید گرفتم که روی آن دو کلید سمت جلو Aut ( اتوماتیک) هستن این کیت رو که وصل کردم دو تا شیشه عقب کار کردن اما دو شیشه جلو کار نکردن
  ممنون میشویم که من را راهنمایی کنید که آیا اصلا ایراد از کلید است یا از موتور متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *